Nehaňte ľud môj

Autor: Paulina Baloghova | 23.2.2011 o 9:04 | (upravené 24.2.2011 o 13:24) Karma článku: 9,75 | Prečítané:  2051x

Neznášam vetu „Na Slovensku je to tak", prípadne jej obmeny v zmysle „No jasné, veď sme na Slovensku" či „Čo iné čakať od Slováka?" a podobne. „V Amerike majú toto a toto, tamto som videl v Nemecku či Rakúsku, vo Švajčiarsku je iné, videli ste to? To by u nás nemohlo vzniknúť, veď sme na Slovensku ..." Jasné, inde je tráva vždy zelenšia a internet rýchlejší, ale je to naozaj tak?

A preto - keď nabudúce budete chcieť povedať niečo podobné, spomeňte si na mnohých, ktorí boli takisto Slováci a ktorí po sebe zanechali stopu v dejinách. Poznáte mená Zamarovský, Murgaš, Štefánik, Bartfay, Szomolányi, Cernan, Banič, Warhol, Bahýľ, Petzval, Hell, Brunovský, Kempelen, Simančík, Sokol, Prokopp, ...?

Ja viem, nemôžu všetci vedieť všetko a teda ani bežný Slovák nemôže poznať všetkých našich hrdinov. Preto ma tak dvíha zo stoličky, keď sa Slovák s dešpektom vyjadruje o vlastnej krajine. Nepáči sa Ti tu? Choď inam. A keď tu už ostávaš, zisti si najprv, kto iný tu žil a žije a potom hodnoť. Veď kritizovať je také prosté.

Dostojím však tomu, čo sa snažím obhájiť a načrtnem Vám, kto sú tí, ktorých som spomenula. Ak vás zaujmú, ak si čo i len jedno z tých mien vyťukáte do nejakého vyhľadávača, či kvôli nemu otvoríte knihu, budem to považovať za svoj malý osobný úspech.

Vojtech Zamarovský - spisovateľ a historik. Mnohonásobné vydania kníh, ich preklady do mnohých jazykov. Napríklad jeho kniha „Bohovia a hrdinovia antických bájí" bola preložená dokonca do gréčtiny (!). Bol akýmsi Dobšinským antickej mytológie.

Jozef Murgaš - vynálezca mnohých elektromagnetických prístrojov, navijáku na udicu a bezdrôtovej telegrafie. Boli ste už v Technickom múzeu v Košiciach? Je to jedno z miest, kde sa dozviete, ako sa Murgaš roky súdil s Marconim o tento patent a ako mu nakoniec americký (!) súd priznal prvenstvo. Teda aj velikán Cimrman vo Svěrákovom filme by mal radiť Murgašovi, nie Marconimu.

Milan Rastislav Štefánik - okrem toho, že bol vojakom (s Radom Rytiera čestnej légie od francúzskej vlády), politikom (čím sa nebudem zaoberať, keďže moje články sú výsostne apolitické), bol astronómom. Na Tahiti stála jeho hvezdáreň. Okrem toho jeho meno nesie planéta Milanštefánik.

Tibor Bartfay - slovenský sochár, ktorého sochy siahajú ďaleko za hranice Slovenska. Ale okrem iného - úžasný človek. Vedeli by ste vo veku 89 (!) rokov denne pracovať? Ako sochár stráviť vojnu na talianskom fronte? Stať sa majstrom Slovenska v skokoch do vody (a potom na dovolenke učiť skákať do vody Maradonu?)? Poznať a pretaviť do pevných skupenstiev históriu svojho národa?

Stanislav Szomolányi - kameraman, pedagóg. Nájdite si jeho ocenenia sami. Podotýkam - domáce i zahraničné. Z ľudského hľadiska? Má 76 rokov a stále tvorí. Zlepšuje postupy výuky mladých kameramanov, ktoré sám vymyslel a posúva ich vpred (študentov). Nielen ako pedagóg, ale aj ako človek a kamarát. Chce, aby sa mladosť drala dopredu.

Eugene Andrew Cernan - astronaut slovenského pôvodu (pardon, československého). Účastník troch (!) letov do vesmíru - Gemini 9, Apollo 10, Apollo 17. S posádkou posledne menovaného boli poslednými ľuďmi na Mesiaci.

Štefan Banič - vynálezca „kruhového" padáka, resp. padáka na princípe dáždnika. Jeho patent odkúpila americká armáda (!). Jemu patrí pamätník, okolo ktorého chodíte na bratislavskom letisku.

Andy Warhol - jeden z najvýraznejších predstaviteľov pop-artu. Pôvod - Medzilaborce.

Ján Bahýľ - 17 vojenských a technických patentov, napr. vynález výťahu na bratislavskom hrade, vrtuľník s benzínovým motorom, horizontálna vrtuľa, tank na parný pohon, atď.

Jozef Maximilián Petzval - považovaný za zakladateľa modernej optiky, niekedy dokonca za zakladateľa modernej fotografie. Jeho fyzikálno-matematické práce si možno nájsť na webe, tu vás tým nebudem zaťažovať. Okrem toho vypočítal tzv. Petzvalov objektív. Objektívy tohto druhu sa dodnes používajú do zväčšovacích prístrojov a projektorov. Perlička - jeho mladší brat Oto (matematik) sa narodil presne o dva roky neskôr ako on - Jozef 6. 1. 1807, Oto 6. 1. 1809. Jeho meno nesie aj planétka v súhvezdí Ryby.

Jozef Karol Hell - banský inžinier a vynálezca. Vynašiel stĺpovú pumpu, prvý stroj na čerpanie vody na svete. Navrhol sústavu vodných rezervoárov okolo Banskej Štiavnice - Tajchy.

Albín Brunovský - výtvarník, grafik. Neuveriteľné množstvo ocenení doma aj v zahraničí. Okrem iného tvorca grafickej podoby československých bankoviek. Páči sa mi jeho veta na margo tých bankoviek. Povedal niečo v tom zmysle, že: „Za jednu svoju grafiku dostanem niekoľko iných - tiež svojich."

Johann Wolfgang Kempelen - vynašiel šachový automat, hovoriaci stroj, vrtuľník (zrejme prvý na svete, vzlietol len na pár sekúnd na dnešnom Námestí Slobody v Bratislave). Skonštruoval čerpadlo na vodu z Dunaja pre bratislavský hrad, v Schönbrunne postavil vodomet, v Bratislave pontónové zariadenie, zavlažovanie na Žitnom ostrove, ...

František Simančík - člen Slovenskej akadémie vied, vedúci tímu, ktorý vynašiel penový hliník. Využívajú ho napríklad svetové automobilky - pevný, ľahký, nehorľavý.

Alojz Sokol - na prvých novovekých olympijských hrách obsadil medailovú pozíciu - skončil tretí v behu na 100 yardov - a nedostal medailu. V roku 1896 sa udeľovali medaily iba za prvé dve miesta.

Alexander Prokopp - košický rodák, do dejiska Hier V. olympiády 1912 v Štokholme cestoval na vlastné náklady, lebo ho nezaradili do uhorskej výpravy. V streľbe na 300 m z vojenskej pušky získal - zlato (!).

Mnohí z vás určite poznajú ďalších, mnohí majú v rodine takéto osobnosti a ani o tom nevedia. Celý tento zoznam je nesúrodý, snažila som sa vybrať osobnosti z rôznych oblastí. Podotýkam – OSOBNOSTI.

Keď Andrej Sládkovič písal báseň Nehaňte ľud môj, adresoval ju okolitým národom. Mám pocit, že ju mal adresovať nám - Slovákom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?