Muž s dvomi veľkými M

Autor: Paulina Baloghova | 30.7.2013 o 9:00 | Karma článku: 7,03 | Prečítané:  497x

„Hele, Pavli, tak jsme byli za tim tvým trenérem.“ - oznámil mi synovec. „A aké to bolo, zlatko?“ „To bylo úplně supr. A víš co? Dostal jsem šest kaktusů a jeden sukulent!“ - oznamoval mi deväťročný chlapčenský hlások. „A taky jsem dostal jeden roubovanej – a víš co? - je to můj úplně první roubovanej kaktus!“ - a to mu už hlások nadšením preskakoval.

Deväť ročný chlapček ma primäl vyznať verejne lásku (i keď verejne prezentovať city v zásade odmietam).

Mala som trénera atletiky. Nikdy som nedosiahla nejaký výrazný úspech, ale štyri roky som chodila na atletiku rada (potom som odišla do Bratislavy). Dodnes sa s ním stretávam a teším sa na tieto stretnutia.

Aprobácia slovenský jazyk – telesná výchova. Obidvoje učil na strojníckom učilišti, ktoré navštevovala naša suseda. Keď zistila, že chcem ísť na FTVŠ, stiahla ma so sebou na atletiku – ktorú MM (muž s dvomi veľkými M) trénoval v rámci školy. Vôbec s tým nemal problém, dokonca som mala pocit, že sa teší z toho, že mu pribúdajú zverenci. Mala som 14 rokov. Poznáme sa dlho, ale až nedávno som mala pocit, že sa rozprávame na rovinu. Nie že by nebol úprimný, to ja som mala úctu a zábrany. Predsa len – bol to tréner …

Po tomto rozhovore som mala neuveriteľný pocit blízkosti. Športuje, vychováva k športu. Je sčítaný a inteligentný, snaží sa, aby jeho študenti a zverenci čítali a štylizovali – aby dokázali svoje myšlienky dať na papier. Je čestný a vštepoval nám vždy princíp kalokagatie (rovnomerného rozvoja tela aj ducha) – i keď sme o tom nevedeli. Nielenže nám ho vštepoval – on ním žil a žije dodnes.

Do môjho života zasiahol máličko a zároveň príliš. Nesmierne si ho vážim a zároveň ma inšpiruje. Poznáte ľudí, ktorí učia, trénujú nejaký šport – lebo musia? On to robí, lebo chce, aby ľudia športovali.

Je to čistá duša. Úžasný, dobrosrdečný, úctivý, múdry a inteligentný čestný športovec. Napĺňa ideál kalokagatie, kade chodí. Trénuje atletiku, ženský futbal, tenis, volejbal a určite ešte nejaké ďalšie športy. Organizuje medziškolsé turnaje. On sám jazdí na bicykli skoro celý rok. Pestuje kaktusy (má uctyhodnú zbierku, venuje sa tomu asi 40 rokov).

A mám s ním ešte dve skúsenosti vďaka nášmu poslednému rozhovoru:

  • je tak inšpratívny vo svojom rozprávaní, že som vďaka nemu začala plávať. Stačilo sa s ním porozprávať (a o plávaní – čestné slovo – nepadlo ani slovo) - a rozhodla som sa – chodím 3x do týždňa. Dám si za hodinku 2 km a odchádzam. Vďaka nemu. Úžasný prílev endorfínov. Nie že by som nevedela o endofínoch, MM mi len dodal impulz.

  • Potom som mu volala, že môj synovec je fanatik do kaktusov a poprosila som ho, či by mu nejaké neukázal a niečo mu o nich nepovedal. Odpoveď bola: „Samozrejme, veľmi rád nech príde ...“ atď. Ten nadšený, do fistuly preskakujúci hlások v telefóne ma naozaj primäl tomuto mužovi vyznať lásku. Nie že by som nechcela, ostýchala som sa. A môj deväť ročný synovec mi dodal odvahu.

Ľúbim MM za to, že bol tým článkom v reťazi a vštepil mi hodnoty športu (nebol jediný, ale bol dôležitý). Navyše, keď som po čase zistila, že ideály kalokagatie a olympijská filozofia sú mu blízke – a nie iba naoko tak, ako tým, čo ich hlásajú. MM nimi žije – bez toho, aby to hlásal do sveta – je to jeho súkromný odkaz. Pracuje s deťmi – a súdiac podľa seba samej, ktorá som mu prešla rukami – úspešne.

A ženská stránka – je to chlap, ktorý sa nebojí prejaviť city. Ak ho niečo dojme, povie, že mal slzy na krajíčku. Ak má emotívny zážitok, porozpráva o ňom. Ak sa niečo prieči cti, nerieši situáciu z hľadiska výhod, ale zastane sa slabšieho alebo toho, kto to v tej chvíli podľa jeho názoru potrebuje.

Neviem, ako lepšie ho opísať, pre mňa bude vždy jeden z tých NAJ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?