Cashback - áno, či nie?

Autor: Paulina Baloghova | 22.11.2013 o 9:00 | Karma článku: 1,47 | Prečítané:  586x

V poslednom článku tohto miniseriálu (nie poslednom o cashbacku) dôjde k logickému vyústeniu – či sa vám vôbec do niečoho takéhoto oplatí vstúpiť a ak áno, prečo.

Diskutabilné otázky:

Nestane sa, že by cashback-portál dostal províziu a vám nedal nič. Je to v ich vlastnom záujme. Sú tu ale nejaké „ale“. Nedostanete peniaze, ak nákup stornujete alebo vrátite (čo je logické). Preto majú cashback-portály vo všeobecných obchodných podnienkach klauzulu o tom, že cashback vám bude priznaný až po určitom časovom období – väčšinou ide o mesiac až dva. Je to preto, lebo aj e-shopy priznajú províziu až po čase, ktorý uplynie podľa ich reklamačného poriadku. Cashback-portály tie peniaze jednoducho fyzicky nemajú. Cashback vám pripíšu, lebo váš nákup je im priznaný, ale vyplatia vám to až s istým časovým odstupom, po schválení platby tým-ktorým e-shopom.

Rovnako nedostanete peniaze, ak nie ste registrovaný a prihlásený na konkrétnom cashback-portále. Vysvetlenie je jednoduché – ich systém vás nedokáže zaevidovať – ergo – nemá komu priznať cashback.

Ďalšm bodom je „zbieranie“ peňazí. Musíte nazbierať istú sumu, aby ste mohli požiadať o jej vyplatenie. Ak sa ale varciate na cashback-portál pravidelne, ani vám to nepríde. Ide totiž o sumy od 5€ do 15€. Je to pochopiteľné - na jednej strane portál nemôže posielať stovky niekoľkocentových položiek denne, na druhej strane chráni zároveň vás ako zákazníka. Pri poukázaní niekoľkocentovej položky na Váš účet by sa mohlo stať, že vzhľadom na bankové poplatky za prevod by ste na pripísanie tak nízkeho cashbacku vlastne doplácali.

Výhody:

Ak nakupujete cez internet, výhoda je zjavná – z každého nákupu získate vlastne zľavu. Zľavy kumulujete, získate minimálnu sumu na vyplatenie a keď o ňu požiadate, zrazu máte o niekoľko € na účte naviac.

Dokonca získavate zľavu zo zľavových portálov – keď nakúpite cez cashback-portál na zľavovom portáli, získavate vlastne cashback zo zľavy.

Navyše, sú e-shopy, ktoré poskytujú zľavové kupóny. Ak takýto uvidíte na cashback-portále, využijete ho a nakúpite, získate zľavu z kupónu a plus cashback.

Ako zistiť dôveryhodnosť cashback-portálu?

Jednak je to vec komunikácie – priamo s Vami alebo na sociálnych sieťach. Zaregistrujete sa, nakúpite a uvidíte. Buď vám pripíšu cashback, alebo im budete posielať maily a žiadať o vysvetlenie. Ak sa vám budú ako zákazníkovi venovať a vysvetlia vám to, prípadne zjednajú nápravu, je to OK. Ja osobne neodsudzujem hneď, mám vo zvyku žiadať vysvetlenie. Podľa toho, ako sa k tomu postavia, postavím sa k tomu aj ja. Ak nebudú komunikovať, nemá to zmysel.

Ďalšou známkou serióznosti je, či sa daný cashback-portál stará o svoj web, či ho aktualizuje a zveľaďuje. Podľa môjho pozorovania za posledných 5 mesiacov pribúdajú obchody len na troch. Klasickým príkladom je Pelikan.sk. Pred časom sa zlúčili s Chimpo.sk, čiže keď kliknete na Chimpo.sk, otvorí sa vám Pelikan.sk. Sú portály, ktoré majú na stránke aj Pelikan aj Chimpo a majú pri nich rozdielne cashbacky. Aký cashback vám vyplatia, keď na Pelikan.sk nakúpite?

Keď sme pri aktualizácii … Elegantným príkladom je krach Shopcity.sk. Činnosť ukončil 20. 8. 2013 a niektoré portály ho ešte v septembri uvádzali vo svojich zoznamoch, akoby ste tam mohli bez problémov nakupovať.

Niektoré uvádzajú zoznam svojich užívateľov a výšku cashbacku, ktorý si pripísali, resp. im bol vyplatený. Pripadá mi to neseriózne. Chápem, že sa chcú prezentovať ako portál, ktorý nemá čo skrývať. Má to ale jedno veľké ALE: nejeden človek používa ako svoj nick svoje priezvisko alebo dokonca plné meno – prečo by ho tam mali mať ako na nástenke aj s výškou získanej sumy?

Niektoré portály uvádzajú celkovú sumu, ktorú už vrátili svojim klientom. Sú to však stránky, ktoré majú svoje české varianty. Aplikovaním kurzu EUR-CZK zistíme, že suma je súčtom českej aj slovenskej stránky.

České verzie niektorých stránok existovali skôr ako slovenské – čo napovedajú aj zlé preklady slovenských verzií z češtiny. Nie som detailista, ale keď niekto ide podnikať do cudzieho štátu, mal by si dať aspoň tú námahu, aby uvádzal gramaticky správny preklad. Zaujímalo by ma, či by si takýto gramatický lapsus dovolili v nemeckej či anglickej verzii.

Ďakujem Vám, ak ste môj seriál dočítali. Dúfam, že vám pomohol sa zorientovať v tejto problematike. Keď sa budem tejto téme venovať nabudúce, nazrieme do zákulisia fungovania týchto webov.

 

 

 

Vyhlásenie o možnom konflikte záujmov: Autorka pracuje pre spoločnosť BaBar.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?